TUC

Išgelbsti gyvybę – išgelbsti pasaulį

Išgelbsti gyvybę – išgelbsti pasaulį

Gegužės viduryje jungtinė grupė Alytaus Jotvingių gimnazijos trečiųjų klasių mokinių prisijungė prie TOLI (The Olga Lengyel Institute for Holocaust Studies and Human Rights) finansuojamo projekto veiklų.

Pirmiausiai vykome į Kauno IX forto muziejų. Čia mūsų laukė edukatorius Paulius, kuris supažindino su Holokausto istorija pasaulyje ir Lietuvoje, papasakojo apie masines žydų žudynes IX forte. Mokiniai dalyvavo aktyviai dalyvavo vaidmenų žaidime „Teismas“: atlikome teisėjų, prokurorų, advokatų, teismo sekretorių, prisiekusiųjų vaidmenis. Kaip realiame teisme nagrinėjome Holokausto vykdytojų motyvus, analizavome situaciją, susipažinome su liudininkų pasakojimais, kaltinamųjų parodymais. Visiems bendrai reikėjo nuspręsti, kokį nuosprendį priimsime. Po teismo susipažinome su Pasaulio tautų teisuoliais. Jiems Kauno IX forto muziejuje skirta visa ekspozicijos salė. Edukatorius Paulius pristatė žymiausius Lietuvos žmones, kurie net gresiant pavojui buvo pasiryžę padėti nelaimės ištiktiems žydų tautybės žmonėms. Jie rizikavo ne tik savo pačių, bet ir savo vaikų, tėvų, artimųjų gyvybe. Tokie žmonės ne veltui pelnė Pasaulio tautų teisuolio vardą.

Kaune gyveno Japonijos konsulas Čiunė Sugihara, kuris Antrojo pasaulinio karo metu išdavė žydų tautybės žmonėms tranzitines vizas, kad šie galėtų pabėgti nuo sunaikinimo. Lankėmės Sugiharos namuose. Čia žiūrėjome filmą, pasakojantį apie diplomato veiklą, išgirdome liudininkų pasakojimų. Labai įdomu buvo pasivaikščioti po muziejų ir susipažinti su autentiškais dokumentais, daiktais, menančiais šį Pasaulio tautų teisuolį.

Taigi šios išvykos metu patobulinome pilietiškumo kompetenciją. Dar kartą supratome, kad reikia užkirsti kelią bet kokioms nepagarbos kitai tautai, genocido apraiškoms.

Rima Bartkienė,

TUC koordinatorė


Spausdinti  
Image