Naujienos

Ekspedicijos veiklą šiemet pradėjome apsilankymu Veisiejuose

Rugsėjo pabaigoje Jotvingių gimnazijos gamtos ir socialinių mokslų ekspedicija pradėjo savo veiklą ir pakvietė gimnazistus apsilankyti Veisiejų regioniniame parke.

Šį kartą koją kišti bandė ne gamtos išdaigos, bet epidemiologinė situacija šalyje. Mums pasisekė, gavę neigiamus testų rezultatus, įsigiję galimybių pasus patraukėme į Lietuvos pietus. Ekspedicijos dalyviai tikrai nenusivylė, apsilankę Ančios ežero apsuptame nuostabaus grožio miestelyje, kurio apylinkėse daug įdomių gamtinių, kultūrinių, istorinių objektų.

Pažintį su Veisiejais pradėjome nuo apsilankymo krašto muziejuje. Čia sužinojome apie miestelio istoriją, apie žymius žmones, kurie čia gimė, augo, gyveno. Ypač sudomino litvako L. Zamenhofo sukurta dirbtinė tarptautiniam bendravimui skirta esperanto kalba. Pasitelkę savo mokamas užsienio kalbas, mėginome išversti esperantiškus žodžius. Kaip galvojate, ką reiškia „sabato“, „lago“, „planto“, „saluton“? Kai kuriuos mums pavyko atpažinti iš karto, tik „lago“ (ežeras) ilgai nepasidavė.

Veisiejų regioninio parko lankytojų centre susipažinome su ekspozicija „Gyvenimas tarp vandenų“. Kadangi balinius vėžliukus pavasarį palydėjome į laisvę Metelių regioniniame parke, tai šį kartą labiau domėjomės Lietuvoje gyvenančiomis medvarlėmis, pievose augančiomis įvairiomis orchidėjomis, kitais retais augalais. Lankytojų centro specialistė Izida Baliukynienė ne tik papasakojo apie regioninį parką, bet ir palydėjo po įspūdingiausias miestelio vietas. Lankėmės šv. Jurgio bažnyčioje, pamatėme buvusią sinagogą, sužinojome dvaro istoriją, pasivaikščiojome Ančios pakrante.

Kai kam gali pasirodyti, kad ekspedicijos dalyviai tik pasivaikščiojo gražiose Dzūkijos vietose ir nieko naudinga nenuveikė. Iš tiesų mokiniai turėjo atlikti nemažai biologijos, geografijos, lietuvių kalbos, istorijos užduočių. Jie turėjo atpažinti ir aprašyti pasirinktus kraštovaizdžius, apibūdinti tam tikrus medžius, versti iš esperanto kalbos, parengti trumpus vaizdo siužetus, apskaičiuoti pasirinktų medžių aukštį, net nustatyti amžių. Pastaroji užduotis tikrai gana sudėtinga, todėl teks prašyti matematikos mokytojų pagalbos, kad paaiškintų, kaip tai galima padaryti. Taigi išvyka baigėsi, bet darbai dar tęsiasi.

Susidomėjote mūsų veikla? Kviečiame į ekspediciją įsitraukti ir Jus! 

Ekspedicijos dalyvė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Rima Bartkienė.

Image