Naujienos

Pilietinė iniciatyva ,,Atminties kelias“

2021m. rugsėjo 23 d. Alytaus Jotvingių gimnazijos 1 f klasės mokiniai kartu su auklėtoja, istorijos mokytoja, TUC nare Laimute Arlauskaite prisijungė prie pilietinės iniciatyvos ,,Atminties kelias“ , skirtos paminėti Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną (Vilniaus geto likvidavimo78-osios metinės).

Mokiniai domėjosi holokausto tema, rinko ,,Atminties akmenėlius“, kuriuos padėjo Vidzgirio miške prie  Žydų aukų atminimo memorialo bei uždegė žvakutes. Akcijoje dalyvavo dar keturios Alytaus mokyklos, kuriose veikia TUC. Šiemet minėjimo programoje dalyvavo jotvingiečiai, If klasės mokiniai. Skambėjo eilės apie ,,Žydiškas gatveles“, kurios priminė apie ką galvojo Vilniaus gete įkalinti žydai. Mokinių skaitomos Anos Frank ,,Dienoraščio“ ištraukos priminė jaunimui ir miesto visuomenei apie žydų vaikų išgyvenimus, svajones tais sunkiais holokausto metais. ,,Atminties kelias“ – iniciatyva, kvietimas visuomenei prisiminti Holokausto metu sunaikintas gausias Lietuvos žydų bendruomenes, kartu nueiti į masinių žudynių vietas tais keliais, kuriais žydai buvo varomi į paskutinę savo kelionę. Lietuvoje tokių vietų yra apie 200. Viena iš jų yra Vidzgirio miške Alytuje, kur buvo išžudyta apie 2200 vietinių žydų tautybės  gyventojų. Šie įvykiai bendra mūsų ir žydų, Lietuvos piliečių, tragedija, kuri primena ir skausmą, ir draugystę.  Lietuvoje nacių okupacijos ir Antrojo pasaulinio karo pabaigos sulaukė apie 5 procentai žydų. Kasmet, nuo 1994 m. Tarptautinė istorinio teisingumo komisija kviečia Lietuvos ugdymo įstaigas paminėti  Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną – rugsėjo 23-iąją, kuomet 1943 m. buvo likviduotas Vilniaus getas. Istorijos pamokos įpareigoja atminti skausmingus įvykius, puoselėti bendražmogiškas vertybes, pilietiškumą, toleranciją, demokratiją.

Mokytoja Laimutė Arlauskaitė

Image