Naujienos

Pasaulinis vandenynas: arti ar toli?

Balandžio 30 dieną baigėsi trumpalaikis tarptautinis projektas „STEAM atradimų kampanija“.

Projekto vadovė - fizikos mokytoja Irena Ribinskienė. Ji subūrė 5 mokytojų ir 52 mokinių komandą. Baigiamajame renginyje apibendrinome ir reflektavome projekto veiklą bei analizavome projekto poveikį mūsų mokyklos bendruomenei. Vieningai pripažinome, kad dalyvavimas šiame projekte suteikė unikalią patirtį: visi dalyviai realiai patyrė reikšmingą individualų dalyvavimą sprendžiant globalią ekologinę problemą - Pasaulio vandenyno užteršumą plastiku. Suvokimas, kad esame pasaulio piliečiai ir esame asmeniškai atsakingi už visos Žemės likimą privertė kritiškai įvertinti, ar savo namuose, savo buityje darome viską, kad globali jūrinė ekosistema patirtų kuo mažesnę žalą, keliamą mūsų vartojimo įpročių ir nuostatų artimiausios savo aplinkos išsaugojimo atžvilgiu. Pasaulinio vandenyno tarša yra tas globalus kontekstas, kuris mūsų mokyklos bendruomenę per naujas žinias, patirtį ir suvokimą atvedė į tarptautinę veikimo dimensiją.

Baigiamojo renginio metu pristatėme mokytojų Linos Rutkauskaitės ir Virginijos Klusevičienės sudarytą, organizuotą, apibendrintą ir interpretuotą mokyklos bendruomenės apklausą (nuoširdžiai dėkojame visiems atsakiusiems). Jos tikslas buvo ištirti gimnazijos bendruomenės ryšį su pasauliniu vandenynu per profesinę, tiriamąją, rekreacinę veiklą ir vartojimą. Po apklausos rezultatų aptarimo įvertinome savo požiūryje ir nuostatose įvykusį pokytį,  skatinantį projekto dalyvius ir toliau ieškoti aplinkai palankių sprendimų, įvairesnių būdų aktyviai prisidėti prie mūsų planetos ekosistemų išsaugojimo. Unikalų savo paprastumu ir praktiškumu būdą sumažinti plastiko naudojimą buityje - bičių vaško servietėles - mokiniams pasiūlė mokytoja Laimutė Krisiulevičienė. Projekto dalyvių planuose yra ne tik tolimesnis dalyvavimas Europiniame Mėlynųjų mokyklų tinkle, įvairiose aplinkosinėse akcijose, bet ir naujai įgytų nuostatų ir patirties skleidimas mokyklos bendruomenėje.

Susipažinkite su bendruomenės apklausos rezultatais.

Apklausa „Gimnazijos bendruomenės ryšys su vandenynu“ buvo vykdoma nuo 2021 balandžio 18 d. iki balandžio 28 d. Dalyvavo 211 Alytaus Jotvingių gimnazijos bendruomenės narių. Apklausos tikslas:  ištirti gimnazijos bendruomenės ryšį su pasauliniu vandenynu per profesinę, tiriamąją, rekreacinę veiklą ir vartojimą.   

Gyvendami mieste, kuris yra nutolęs nuo Baltijos jūros beveik 300 km ir būdami šalies su labai silpnomis jūrinėmis tradicijomis piliečiai, dažnai manome, kad pasaulinio vandenyno problemos mūsų neliečia. Ir tikrai, tik 4% apklausos dalyvių nurodė turintys pažįstamų žmonių, kurie savo profesine veikla susiję su jūromis ir vandenynais. Prie jūros/ vandenyno yra buvę 96% respondentų.

Dažniausiai lankoma mūsiškė Baltijos jūros pakrantė. Iš Viduržemio jūrų, dažniausiai lankoma yra Adrijos jūra. Šio regiono lankomumą lemia išvystytas poilsinis turizmas. Analizuojant apklausos duomenis išryškėjo, kad lietuvių emigracija paskatino aplankyti ir šiaurines jūras.

Jūra traukia dėl kitokio kraštovaizdžio, klimato, veiklos galimybių. Tačiau dalis respondentų prie jūros ieško ramybės, pramogų ir galimybės pasipuikuoti gražiomis atostogų nuotraukomis. Dažniausiai keliaujama prie jūros poilsiniais ir sveikatos gerinimo tikslais, bet pažintinė - mokomoji veikla taip pat yra svarbi. Lietuvių emigracija labai išplėtė kelionių geografiją, nuvykę aplankyti giminių ir artimųjų susipažįstame ir su to regiono vandenimis. Leisti laiką paplūdimyje galime aktyviai: maudytis, vaikščioti, bėgioti, žaisti komandinius žaidimus. Ramybės mėgėjai renkasi knygų skaitymą, meditaciją. Beje,  dar yra ir statančių smėlio pilis.

Lina Rutkauskaitė.

Image