TUC

Seminaras „Žydų istorijos puslapiai. Pažintis su jidiš kalba ir literatūra“ - atgaiva sielai

Niūrią ketvirtadienio popietę į Alytaus Jotvingių gimnaziją rinkosi ne tik mūsų mokytojai, bet ir kolegos iš Alytaus miesto, rajono, Prienų rajono ugdymo įstaigų.

Čia vyko seminaras, kurį organizavo Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatas kartu su Alytaus Jotvingių gimnazijos Tolerancijos ugdymo centru ir Pasaulinio žydų kongreso Tarptautiniu jidiš centru Vilniuje

Seminaro pradžioje Tarptautinės komisijos švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė klausytojus supažindino su išgyvenusios Holokaustą – Fanios Brancovskajos istorija, parodydama ištrauką iš Yad Vashem institucijos sukurto filmo „Mes išlikome žmonėmis“.

Lektorius iš Izraelio dr. Mordehay Juškovskij, Pasaulinio žydų kongreso jidiš centro Vilniuje akademinis direktorius, supažindino su jidiš kalba ir literatūra. Kalbėtojas papasakojo apie šios kalbos atsiradimą. Sužinojome, kad vienos žydų kalbos nėra: hebrajų kalba skirta religiniams reikalams, o kasdieniniame gyvenime vartojama daugybė šnekamosios kalbos atmainų.
Uždegantis, intriguojantis lektoriaus pasakojimas leido pajausti, kad Vilnius – ypatinga žydų kultūros vieta. Net pačiu tamsiausiu Holokausto metu buvo intensyviai kuriama muzika, dailė, teatras. Pasak teatrologės Irenos Veisaitės, „kaip tik rūsčios ir tragiškos XX a. tikrovės kontekste žmogus nuolat susidūrė su pagrindiniais savo egzistencijos klausimais, kurie jį vertė apibrėžti savo santykį su baisia tikrove ir savo elgesį – ne tik praktiškai, bet ir bendrąja prasme, priimant vidinius sprendimus“.
Tačiau dr. Mordehay Juškovskij neakcentavo tragedijos ir mirties ( ir jokios politikos). Supažindinęs su išskirtiniu žydų humoru (auditorijoje dažnai pasigirsdavo juokas), jis plėtojo pagrindinę savo paskaitos mintį: ne apie mirtį, o apie gyvenimą reikia kalbėti. Visi žmonės nusipelnė būti įamžinti. Todėl pasakojamos konkrečių žmonių istorijos ir yra tiltas į supratimą, toleranciją, juk visi stereotipai ir mitai kyla iš nežinojimo.

Ingrida Vilkinienė, Rima Bartkienė, Jotvingių gimnazijos lietuvių kalbos mokytojos.


Spausdinti  
Image