Naujienos

Pasaulio tautų teisuolių pagerbime Vilniuje alytiškiams atstovavo Jotvingių gimnazijos mokiniai

Pasaulio tautų teisuolių pagerbime Vilniuje alytiškiams atstovavo Jotvingių gimnazijos mokiniai

Ruošdamiesi Pasaulio tautų teisuolių pagerbimui Vilniuje Jotvingių gimnazijos mokiniai

dalyvavo integruotoje istorijos bei lietuvių kalbos ir literatūros pamokoje. Pamoka ,,Pasaulio tautų teisuoliai“ Alytaus Jotvingių gimnazijoje prasidėjo drauge su mokiniais atrastu suvokimu, kaip svarbu išsaugoti atminimą apie išgyvenusius, aukas, gelbėtojus ir išlaisvintojus. Šiandiena gali būti prasminga tik tada, kai gerai suvokiame praeitį ir kiekvieno žmogaus pilietinę atsakomybę demokratinėje visuomenėje. Prisiminę skaudžius žydų tautos išgyvenimus Holokausto metu, mokiniai dirbdami grupėmis ,,durstinio“ metodu pasidalijo su draugais informacija apie Holokaustą Lietuvoje, žydų gelbėtojas Oną Šimaitę ir Feliciją Radlinskienę. Pamokoje, kurią vedė istorijos mokytoja Virginija Svinkūnienė, lietuvių kalbos mokytojos Rima Bartkienė ir Daiva Baliukonytė, gimnazistai pasiruošė išvykai į renginius, skirtus Pasaulio tautų teisuoliams, kilusiems iš Lietuvos, pagerbti. Mokiniai sužinojo, kad Pasaulio teisuolio vardas suteikiamas ne žydų kilmės asmenims už žydų gelbėjimą per Holokaustą nesiekiant sau naudos. Iki 2023 metų 925 Lietuvos piliečiai Yad Vashem pripažinti Pasaulio tautų teisuoliais.

Kovo 15 d. trisdešimties mokinių grupė iš Jotvingių gimnazijos vyko į Lietuvos Vyriausybės globojamą renginį Vilniuje. Pirmasis susitikimas įvyko Vilniaus Rotušėje, parodų salėje, parodoje „Pasaulio tautų teisuoliai. Nebijoję mirti, tapo nemirtingais“. Parodos atidarymo dieną diskusija su parodos autoriumi Tauru Budziu, architektu iš Vilniaus, kuris dar 2018 m. sumanė ir pradėjo įgyvendinti iniciatyvą – ant žydus gelbėjusių žmonių antkapių prikabinti atminimo ženklus ir tokiu būdu pagerbti Pasaulio tautų teisuolius iš Lietuvos, įkvėpė mokinius domėtis savo krašto žmonėmis, kurie nepabūgę mirties gelbėjo pasmerktus mirti. Parodos ekspozicijoje pristatyti į mus žvelgiantys žmonės, kurie darė neįtikėtinos drąsos žygdarbius, bet buvo priversti juos įgyvendinti tyliai, nes rizikavo ne tik savo, bet ir šeimos narių gyvybėmis. Savo elgesiu Teisuoliai įrodė, kad svarbiausia ne tautybė, o moralė, kuri yra stipresnė už baimę. Jotvingiečiai domėjosi Dzūkijos krašto teisuoliais, klausinėjo architektą T. Rudzį apie jo iniciatyva pradėtą projektą, kurį nuo 2022 metų iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. Šioje parodoje pristatomi beveik 400 teisuolių, kurių kapavietes Taurui Budziui jau pavyko surasti ir paženklinti.

Kitas aplankytas objektas – Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus, įsikūręs istoriniame hebrajų gimnazijos Tarbut pastate. Galima sakyti, kad esame vieni iš pirmųjų alytiškių, apsilankiusių žydų istorijos muziejuje, nes jis atidarytas tik 2024 m. sausio 18 dieną. Muziejus, kuris neoficialiai vadinamas Litvakų muziejumi, yra pirmasis šalies muziejus, kuriame taip įvairiapusiškai ir išsamiai pristatoma Lietuvos žydų istorija, kultūra, papročiai. Ekspozicijos skirtos Lietuvoje gimusiems, gyvenusiems ar su ja susijusiems pasaulinio garso litvakams. Jotvingių gimnazijos mokiniai buvo interaktyviai įsitraukti į Lietuvos žydų istorijos pažinimą.

Kaip visi Europos keliai veda į Romą, taip visos Vilniaus senamiesčio gatvės veda į Vilniaus universitetą. Ekskursija po universiteto kiemelius, auditorijas, originalių freskų, paveikslų apžvalga su

ekskursijų vadovais ir mokytojomis Rima Bartkiene, Maryte Stasiukyniene, Daiva Baliukonyte paliko gerus įspūdžius gimnazistams.

Viešnagę Vilniuje vainikavo jau antrus metus rengiamas Vilniaus universitete, Simono Daukanto kiemelyje, Lietuvos teisuolių pagerbimas, kuriame skaitomos žydų gyvybes gelbėjusių asmenų pavardės. Pasaulio tautų teisuolių vardus kartu su žydų gelbėtojų ainiais, Lietuvos žydų atstovais, VU bendruomenės nariais bei Seimo nariais skaitė ir ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė. Ir tik devyni mokiniai iš trijų miestų, Alytaus, Utenos ir Marijampolės, pagerbdami drąsius Lietuvos piliečius, lipo skaityti jų pavardžių, taip išgyvendami istorinį momentą, gerai suvokdami praeitį ir kiekvieno žmogaus pilietinę atsakomybę. Alytaus miestui atstovavo Jotvingių gimnazijos trečiokės Rūta Nedzinskaitė, Ugnė Degutytė ir Paulina Gudaitytė. Garbė būti Daukanto kiemelyje, šalia VU bibliotekininkės Onos Šimaitės atminimo lentos, skirtos moteriai, kuriai 1966 m. kovo 15 d. buvo suteiktas garbingas Pasaulio tautų teisuolės vardas. Drąsi VU bibliotekininkė – geras pavyzdys, kaip pilietiškai elgėsi atsakingi asmenys per Holokaustą. Tai buvo tylus, bet labai prasmingas pasipriešinimas blogiui.

Viešėdami Vilniuje ir aktyviai dalyvaudami muziejų edukacinėse programose bei renginiuose įgyvendinome integruotoje pamokoje išsikeltą tikslą, kad šiandiena gali būti prasminga tik tada, kai gerai suvokiame praeitį ir kiekvieno žmogaus pilietinę atsakomybę demokratinėje visuomenėje.

Jotvingiečiai tikrai jaučia esantys atsakingi demokratiškos šalies piliečiai.

Daiva Baliukonytė, Rima Bartkienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos

Image