ERASMUS+

Estijos kronikos: projekto "Fenomenu grįsto ugdymo diegimas Alytaus Jotvingių gimnazijoje" darbo stebėjimas Estijoje

Estijos kronikos: projekto "Fenomenu grįsto ugdymo diegimas Alytaus Jotvingių gimnazijoje"  darbo stebėjimas Estijoje

Kovo mėnesį startavome su projektu “Fenomenu grįsto ugdymo diegimas Alytaus Jotvingių gimnazijoje.”

Pirmasis – stebėjimo/darbo šešėliavimo - mobilumas vyko Estijoje. Lankėmės Jõhvi mieste Jõhvi gimnazijoje, kurioje mokosi 400 atrankos būdu atrinktų gimnazistų. Gimnazija turi 10-12 klases. Pristatymo metu iš pavaduotojos Julijos sužinojome apie fenomenu grįstą mokymą, stebėjome keletą pamokų, bendravome su gimnazijos darbuotojais. Nustebino patrauklūs architektūriniai sprendimai, šiuolaikiškos erdvės ir moderni įranga, skirta mokinių ugdymui.

Antrosios dienos Estijoje metu prie apvalaus stalo diskutavome apie Lietuvos ir Estijos švietimo panašumus ir skirtumus. Estijoje daugelyje gimnazijų pamoka trunka 70 minučių, 5-balė vertinimo sistema, privalomi trys valstybiniai brandos egzaminai - estų kalba, matematika, užsienio kalba (populiariausios anglų arba vokiečių kalbos), galima pasirinkti vieną mokyklinį egzaminą. Taip pat mokyklos baigimo atestatas gaunamas tik atlikus tiriamąjį arba praktinį brandos darbą 11 klasėje. Kovo 14-ąją prieš pamokas stebėjome estų kalbos dienos paminėjimą/apdovanojimus. Maloniai nustebino mokinių kultūra - renginio metu nematėme nė vieno su mobiliuoju telefonu, visur tvyrojo pagarbi tyla.

Po pietų lankėme Code/Jõhvi tarptautinę programavimo mokyklą. Ji išskirtinė tuo, kad nėra nei mokytojų, nei pamokų. Būsimi programuotojai mokosi savarankiškai, laisvu grafiku, turi vyresniuosius mentorius. Per dvejus metus turi galimybę išmokti dirbti Javascript, Go ir Blockchain programavimo kalbomis. Beje, ten šiuo metu mokosi ir keli lietuviai. Pastatas taip pat įspūdingas!

Trečią vizito dieną keliavome į Sillemäe gimnaziją. Sillemäe yra 12000 gyventojų turintis miestas ant Baltijos jūros kranto, o gimnazijoje mokosi apie 300 mokinių iš miesto ir aplinkinių gyvenviečių. Šioje gimnazijoje pamokos trukmė - 75 minutės, skambučių nėra. Mokyklos erdvės naujos, jaukios, mokiniai ir mokytojai turi rūbines ne tik rūbams, bet ir avalynei pakeisti, todėl visur stebina švara. Dalyvavome anglų kalbos ir matematikos pamokose, diskusijoje su gimnazijos direktoriumi ir administracija. Beje, maitinimas visų klasių mokiniams Estijoje yra nemokamas. Grįžus į Jõhvi gimnaziją, mokinys Ričardas (kai kurie jį atsimenate iš “Code Your Future” projekto vizito į Lietuvą) šauniai pravedė interaktyvią ekskursiją, kur susipažinome su miesto istorija, apžiūrėjome kultūrinius pastatus, įžymių asmenybių skulptūras ir meno paminklus.

Ketvirtąją dieną išvykome į pasienio su Rusija miestą Narvą. Šis miestas stovi ant Narvos upės kranto, o kitoje jos pusėje - jau Rusija. Ryte su mokytoja Marija nuvykome į Narvos estų kalbos namus, kuriuose mus pasitiko direktorė ir pristatė šių namų funkcijas, estų kalbos aktualijas. Čia estų kalbos nemokamai yra mokomi suaugę vietiniai rusakalbiai ir imigrantai, kad galėtų visapusiškai integruotis į estišką visuomenę. Buvo labai įdomu išgirsti apie netradicinius mokymo metodus per projektinę veiklą - kursų dalyviai su profesionalais sukūrė repo operą, taip pat sudalyvavo vaidybinio estų kino kūrime. Užsukome ir į Tartu Universiteto Narvos kolegiją, kur rengiami pedagogai. Nustebino unikalios bibliotekos erdvės su pritrenkiančia senamiesčio ir tvirtovės panorama. Galiausiai apsilankėme Narvos tvirtovėje ir susipažinome su vietos istorija. Erdvės interaktyvios, šiuolaikinės technologijos puikiai papildo viduramžių architektūrą.

Paskutinė diena Estijoje buvo skirta kultūrinei pažintinei išvykai į Talino senamiestį. Grožėjomės senovinių stogų jūra, atsiveriančia nuo kalno viršuje esančių apžvalgos aikštelių, tvirtove, bokštais, bundančia gamta parkuose. Kelionė praturtino daugeliu prasmių: sužinojome ne tik apie fenomenu grįsto ugdymo metodikas, bet ir susipažinome su miestelių istorija, vietinėmis tradicijomis, šiltai pabendravome su kolegomis estais. Mielai savo stebėjimo praktika dalinsimės su bendradarbiais gimnazijoje.

Anglų kalbos mokytoja Agnė Jenčiūtė, matematikos mokytoja Danutė Marcinkevičienė, dailės mokytoja Dalia Vėžienė


Spausdinti  
Image